Strona główna
20 maja 2015

Patent motorowodny 2015

 

Wielu naszych klientów zadaje pytanie “Jakim max. silnikiem mogę pływać bez patentu” , odpowiadamy:

Bez uprawnień można prowadzić jachty żaglowe:

–  o długości kadłuba poniżej 7,5m;
–  o mocy silnika poniżej 10 kW (13,5 kM) oraz jachty motorowe o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h.

(Ustawa z  dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej z późniejszymi zmianami).

Należy pamiętać, że Uprawnienia motorowodne wydane do 1981 roku są nieważne i na ich podstawie nie można prowadzić jachtów motorowych.

 

Aktualne przepisy żeglarskie polskie uprawnienia żeglarskie od sezonu 2013

 

Polskie patenty żeglarskie – rozporządzenie Ministra Sportu z 09.04.2013, Dz.U.poz.460

PATENT

WYMAGANIA

UPRAWNIENIA

Żeglarz
Jachtowy

Ukończone 14 lat i zdany egzamin.
Na egzaminie trzeba okazać dowód tożsamości, korzystający ze zniżek legitymację szkolną lub studencką, niepełnoletni zgodę rodziców.

prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń oraz prowadzenie jachtów żaglowych o długości do 12m na morzu po morskich wodach wewnętrznych a na pozostałych wodach morskich 2 mile od brzegu, w porze dziennej.

Jachtowy
Sternik
Morski

(do 2012
Sternik
Jachtowy)

Ukończone 18 lat i zdany egzamin.
Na egzaminie trzeba okazać dowód tożsamości i opinie z rejsów (przed egzaminem jest wymagany staż morski 200 godzin żeglugi w co najmniej 2 rejsach). Korzystający ze zniżek muszą okazać na egzaminie ważną legitymację szkolną lub studencką, .

prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń  i jachtów o długości kadłuba do 18 m
po wodach morskich.

Kapitan Jachtowy Patent Jachtowego Sternika Morskiego, po jego uzyskaniu staż morski 1200 godzin żeglugi w minimum 6 rejsach w tym 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu o długości kadłuba powyżej 7,5m oraz co najmniej 100 godzin żeglugi na wodach pływowych z zawinięciem do co najmniej 2 portów oraz co najmniej 1 rejs powyżej 100h na jachcie o długości powyżej 20m. Prowadzenie jachtów żaglowych bez ograniczeń po wodach śródlądowych i morskich

Powyższy zakres uprawnień dotyczy osób, które mają patenty wydane od 2013 roku. Osoby mające “stary” patent (tzn wystawiony do końca 2012 roku) aby uzyskać “nowe” uprawnienia, powinny wystąpić do PZŻ o wystawienie nowego patentu.

źródło: www.anw.pl, www.motorowodniacy.org
Aktualności
About admin admin

Join Waitlist We will inform you when the product arrives in stock. Please leave your valid email address below.